Firmowy serwer – co należy wiedzieć na ten temat?

Posted on

Infrastruktura informatyczna wydaje się czymś obowiązkowym w obecnych czasach. W szczególności, jeżeli mowa jest o prowadzeniu firmy. Rozwiązania IT, jakie oferowane są przez współczesną technologię, wykorzystywane są do tego, aby móc wykorzystać ułatwienia pod postacią poczty elektronicznej, oprogramowania, itd. Z uwagą należy dobierać serwer, który będzie wykorzystany do obsługi tychże procesów.

Dlaczego potrzebny mi serwer?

To pytanie lubią zadawać sobie te osoby, które są przyzwyczajone do „starych, dobrych czasów” i z technologią są na bakier. Na to pytanie można odpowiedzieć krótko – serwer potrzebny jest po to, aby uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji. To właśnie ten element, który odpowiedzialny jest za:

  • przechowywanie danych,
  • przesyłanie plików pomiędzy pracownikami,
  • zarządzanie bazami danych,
  • obsługę poczty elektronicznej,
  • obsługa elektronicznego kalendarza firmowego,
  • obsługa aplikacji z jakich w jednym momencie może korzystać wielu pracowników,
  • automatyczne robienie kopii zapasowych różnych danych.

Wystarczy tylko wyobrazić sobie sytuację, że przez nieumyślny błąd jednego z pracowników dane zostały utracone. Takie sytuacje często się zdarzają. Jeżeli ktoś nie korzysta z funkcjonalnego serwera, znajdzie się w nie lada tarapatach. Przedsiębiorcy jednak doskonale zdają sobie sprawę z tego, zawsze wykorzystując serwer, który będzie dopasowany do ich potrzeb.

Wybór serwera dla firmy

Serwery Fujitsu PRIMERGY ze sklepu internetowego ITnes.pl to jedna z propozycji, którą aktualnie można znaleźć na rynku. Jest to grupa produktowa, która dzielona jest na dwa rodzaje: PRIMERGY TX (obudowa typu tower, która występuje w konfiguracji jedno- i dwuprocesorowej) i PRIMERGY RX (dedykowane do montażu w szafie przemysłowej, która ma 19”, są one zamknięte w obudowach Rack o wysokości 1 lub 2U). To ciekawe rozwiązanie dla wielu firm.

Zanim jednak ktoś zdecyduje się na zakup serwera dla swojej firmy, powinien tą kwestię przemyśleć. Jeżeli nie posiada się fachowej wiedzy, należy ten temat przedyskutować ze specjalistami z branży IT, którzy będą w stanie wskazać na co należy zwrócić uwagę, chcąc wybrać dobry serwer, który zawsze będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Jedną z najważniejszych cech w przypadku każdego serwera, jest zapewnienie odpowiedniej wydajności, czyli mocy obliczeniowej w stosunku do potrzeb. Inne ważne cechy, które należy uwzględnić podczas zakupu serwera, to:

  • stabilność zasilania,
  • stabilność łączy internetowych,
  • fizyczne bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Czy warto zainwestować w serwer dedykowany?

Jest to jedna z dostępnych propozycji, która jest w stanie zapewnić możliwość stabilnej, ciągłej pracy, która okazać się może wielkim ułatwieniem. Wiele osób wskazuje również na skalowalność takiego rozwiązania, dzięki czemu w przyszłości będzie można pomyśleć o rozbudowie środowiska serwerowego, jeżeli tylko będzie taka potrzeba.

Nie można także pomijać pamięci RAM, która ma wpływ na wiele ważnych procesów. Wśród zaleceń można spotkać się z min. 4GB. Jednak na obecne czasy jest to zbyt mała ilość. Najlepiej rozpoczynać od 8GB RAM. W przypadku serwera dedykowanego nie można zapomnieć także o kontrolerze dysków hardware i software.

Czym jest serwer cloud?


Wśród polecanych serwerów dla firm można spotkać ten, który nosi przydomek cloud. Dedykowany dla tej części osób, którym nie tylko zależy na skalowalności, ale także bezpieczeństwie i elastyczności. Jego zaletą jest to, że pozwala on na optymalizację kosztów, ponieważ płaci się tylko za realnie używane zasoby. Istnieje również możliwość modyfikowania zasobów sprzętowych. Użytkownicy mają możliwość wykorzystania redundantnego klastra serwerów. Infrastruktura sieciowa jest rozproszona. Do przechowywania danych wykorzystywane są macierze dyskowe, jakie są w stanie zapewnić pełną duplikację (więcej: https://dell-laptopy.pl/serwery-nas-rozwiazanie-dla-twojego-magazynowania-danych/).

Jak więc widać, rozwiązań jest kilka. Każda z oferowanych opcji ma do zalety oraz kilka wad. Dopasowanie serwera firmowego do indywidualnych potrzeb, pozwoli na maksymalizację funkcjonalności do wykorzystania na potrzeby firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.