Zalety serwerów NAS w porównaniu z dyskami zewnętrznymi

Posted on

Wraz ze wzrostem rozmiarów plików, same zewnętrzne dyski twarde mogą okazać się niewystarczające. Wielu użytkowników korzysta z prostoty plug-and-play w połączeniu z dużymi pojemnościami dysków zewnętrznych. Ponieważ jednak brakuje im funkcji zdalnego dostępu i zabezpieczeń, zewnętrzne dyski twarde pozostają w tyle jako nośniki danych, w porównaniu z serwerami NAS.

Dla użytkowników gotowych przenieść przechowywanie danych na wyższy poziom, sieciowa pamięć masowa (NAS) oferuje wiele solidnych funkcji upraszczających przechowywanie i zapewniających bezpieczeństwo kopii zapasowych. System NAS składa się zwykle z wielu dysków twardych w macierzy RAID, co zapewnia wyjątkową stabilność.

Zalety serwerów NAS w porównaniu z dyskami zewnętrznymi

Wraz ze wzrostem rozmiarów plików, same zewnętrzne dyski twarde mogą okazać się niewystarczające

Serwery NAS oferują większą funkcjonalność niż zewnętrzne dyski twarde, umożliwiając takie operacje jak zdalny dostęp do danych pamięci masowej przez wielu użytkowników, solidniejszą ochronę i bezpieczeństwo danych oraz elastyczne opcje tworzenia kopii zapasowych.

  • Scentralizuj przechowywanie plików. W zależności od wielkości folderu z plikami, jeden zewnętrzny dysk twardy może nie wystarczyć. Powoduje to kłopoty, ponieważ będziesz musiał przeszukiwać kilka dysków, aby uzyskać dostęp do określonych plików, a czy jest coś bardziej frustrującego niż przeszukiwanie niezliczonych folderów na wielu dyskach twardych w poszukiwaniu tego jednego pliku? Serwery NAS oferują większą pojemność niż typowe zewnętrzne dyski twarde, dzięki czemu można skonsolidować wszystkie pliki w jednym miejscu. Wystarczy połączyć się z siecią, aby uzyskać dostęp do wszystkich plików i szybko znaleźć to, czego szukasz.
  • Zabezpiecz swoje pliki dzięki solidnym opcjom tworzenia kopii zapasowych. Żaden sprzęt nie jest niezawodny. Bez względu na to, jakiego rodzaju dane przechowujesz, musisz mieć kopie zapasowe. Awarie dysków twardych są normą, a przy tak szalejącym oprogramowaniu ransomware nie można wierzyć, że pliki na komputerze zawsze pozostaną bezpieczne. Chociaż można regularnie zapisywać pliki na dysku zewnętrznym, może to być kłopotliwe lub łatwo o tym zapomnieć. Zamiast tego serwery NAS mogą zostać zaprojektowany tak, aby tworzenie kopii zapasowych było łatwe. Możesz zaplanować automatyczne tworzenie kopii zapasowych na serwerze NAS w regularnych odstępach czasu, dzięki czemu Twoje dane zostaną zarchiwizowane, nawet jeśli o tym zapomnisz. Co więcej, NAS oferuje również znacznie większą elastyczność tworzenia kopii zapasowych niż zewnętrzne dyski twarde. Jeśli korzystasz z chmury, możesz zintegrować usługę chmury z NAS i tworzyć kopie zapasowe danych do i z chmury.
  • Udostępnianie plików każdemu i z dowolnego miejsca. Ogólnie rzecz biorąc, większość dysków zewnętrznych jest na tyle kompaktowa, że można je przenosić. Możesz nosić je w kieszeni lub plecaku, ale będziesz musiał fizycznie przenosić pliki z jednego komputera na drugi, aby je udostępnić. Co gorsza, co jeśli dysk zostanie zgubiony lub skradziony? Po co zawracać sobie głowę noszeniem tych wszystkich urządzeń, skoro można łatwo uzyskać dostęp do plików na serwerze NAS w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca? NAS umożliwia utworzenie łącza do określonego pliku lub folderu na serwerze NAS i wysłanie tego łącza do dowolnej osoby, która będzie mogła bezpiecznie uzyskać dostęp do udostępnionych plików bez żadnych kłopotów.
  • Bezproblemowe udostępnianie i strumieniowanie multimediów w domu. Jeśli przechowujesz dużo multimediów, będziesz musiał podłączyć zewnętrzny dysk twardy do komputera, aby odtwarzać pliki multimedialne. Z drugiej strony można skonfigurować NAS jako serwer multimediów, dzięki czemu można udostępniać i przesyłać strumieniowo multimedia według własnego uznania, w prostszy sposób.
  • Skalowalna rozbudowa. Zewnętrzne dyski twarde mają stałą pojemność. Jeśli potrzebujesz więcej przestrzeni dyskowej, to tak naprawdę nie masz innych opcji niż usunięcie bieżących plików w celu zwolnienia miejsca lub zakup kolejnego dysku. Z drugiej strony, jeśli zabraknie Ci miejsca na NAS, istnieją opcje zwiększenia pojemności. Serwer NAS można kupić częściowo zapełniony, to znaczy nie każda wnęka na dysk jest zapełniona, dzięki czemu można rozszerzyć pojemność później, według własnego uznania.

Wraz ze wzrostem rozmiarów plików, same zewnętrzne dyski twarde mogą okazać się niewystarczające

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.